Servis Odaklı Mimari

Uygulama katmanlarınızı farklı servislere bölüp sunucular üzerinden kullanmaya imkan sağlayan SOA Service Oriented Architecture (Servis Odaklı Mimari) dağıtık sistemler için yazılım geliştirme projelerinde çok daha fazla önem kazanmaya başladı

 

SAO mimarisi ile hazırlanan uygulamalar hangi platformda çalışırsa çalışsın web servisleriyle (veya baska protokollerden) çağırdığınız katmanları kullanabilirsiniz. Böylece birden fazla uygulama aynı katmanı veya katmanları kullanabilir veya uygulamalarınızı (dağıtık) şekilde çalıştırabilirsiniz.

 

SOA mimarisi ile tasarlanmış bir uygulamada bakım ve onarım giderleri daha ekonomik olabilir. Arayüzlere müdahale etmedikçe ve giriş çıkış veri formatlarını değiştirmedikçe içeride her türlü değişiklik yapılabilir.

 

 

 

Servis odaklı mimari ile;

 

 

Birden fazla uygulama aynı katmanları ayni servis üzerinden kullanabilir. Bu durumda bir revizyon yapılması gerektiğinde istemci uygulamalara müdahale edilmeden tek bir servis üzerinden değişiklikler yapılabilir.

 

Farklı platformlarda geliştirilen uyulamalar için aynı altyapı kullanılabilir. Bir uygulamanın  Windows, Linux, mobil, mac gibi versiyonları var ise hepsi için aynı altyapı kullanılabilir.

 

Uygulamaların farklı katmanlarını farklı sunucularda barındırarak daha kolay yönetim ve  performans sağlanabilir.

 

Uygulamalar için uygulama geliştirme arayüzü (API) oluşturarak her türlü uygulamaların entegre olması sağlanabilir.

 

Cloud Computing konseptine uygun uygulamalar hazırlanabilir.